Chirurgia stomatologiczna dotyczy zarówno tkanki kostnej, jak i tkanek miękkich. W jej zakres wchodzi również leczenie operacyjne jamy ustnej oraz przyległych okolic. Najczęściej wykonywane są ekstrakcje zębów, w tym zębów mądrości, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, leczenie ropni i przetok ustno – twarzowych.
Zabiegi chirurgiczne służą także jako przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego i ortodontycznego i implantologicznego.
Zabiegi z dziedziny chirurgi stomatologicznej wymagają niezwykłej precyzji i znajomości profesjonalnych technik
chirurgicznych, dlatego współpracujemy też z najlepszymi specjalistami. Proponujemy Państwu możliwość przeprowadzenia bezbolesnych zabiegów specjalistycznych w dogodnych terminach i komfortowych warunkach.
EKSTRAKCJE
Usuwanie zęba stałego lub mlecznego w znieczuleniu miejscowym z powodu zniszczenia przez proces próchnicowy, bądź ze względu na wskazania ortodontyczne u dzieci i dorosłych.
Usuwanie pozostawionych fragmentów korzeni.
Usuwanie zębów z jednoczesnym uzupełnieniem zębodołów materiałem kościotwórczym.
Usuwanie zębów częściowo lub całkowicie zatrzymanych (dotyczy to najczęściej „zębów mądrości”- ósemek oraz górnych kłów). Są to zęby które się nie wyrzynają, zatrzymane w kości są niewidoczne, a ich obecność ujawnia się dopiero po wykonaniu zdjęcia radiologicznego. Zatrzymane „zęby mądrości” mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemy ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie w stawie”). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel
MODELOWANIE I PLASTYKA WYROSTKA ZĘBODOŁOWEGO
Plastyka wyrostka polega na maksymalnie korzystnym ukształtowaniu błony śluzowej i podłoża kostnego, co zapewnia wykonanie dobrych funkcjonalnie protez. Warunkiem komfortu używania protez jest prawidłowe ukształtowanie podłoża, na które naciskać będzie proteza podczas jedzenia. Jeżeli wyczuwalne są ostre krawędzie kostne lepiej zawczasu je usunąć wyrównując powierzchnię kości. Po takiej korekcie na pewno proteza będzie wygodniejsza.
PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA
Zabieg wykonuje się z powodu:
wskazań logopedycznych (niski przyczep przerośniętego wędzidełka wargi górnej może powodować utrudnioną wymowę głosek przedniojęzykowych)
wskazań protetycznych (nieprawidłowy przyczep i przerost wędzidełka wargi górnej często bywa przyczyną słabszego
utrzymania górnej protezy wskutek jej spychania)
wskazań ortodontycznych (przed założeniem aparatu ortodontycznego)
RESEKCJA WIERZCHOŁKA KORZENIA ZĘBA
Resekcja korzenia zęba jest chirurgiczną metodą leczenia stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych, pozwalającą uniknąć ekstrakcji zęba. Zabieg ten jest wykonywany najczęściej w przypadku niepowodzenia leczenia endodontycznego i najczęściej dotyczy zębów jednokorzeniowych, głównie siekaczy i kłów.
ZAMKNIĘCIE ZATOKI SZCZĘKOWEJ
Podczas usuwania górnych zębów (przedtrzonowych i trzonowych) istnieje możliwość powstania połączenia jamy ustnej z zatoką szczękową.Najczęstszą przyczyną tego faktu jest budowa anatomiczna pacjenta. Wówczas wykonuje się zabieg chirurgiczny mający na celu zamknięcie wejścia do zatoki szczękowej.
IMPLANTY
Implanty to metalowe słupki lub ramki, które umieszczane są w kości szczęki pod dziąsłem metodami chirurgicznymi. Zabieg polega na umieszczeniu w kości szczęki lub żuchwy tytanowego korzenia i umocowania na nim na stałe koron porcelanowych lub innych uzupełnień protetycznych.