Endodoncja

LECZENIE KANAŁOWE

7144655Endodoncja popularnie nazywana leczeniem kanałowym to terapia nieodwracalnych zmian w strukturze zęba czyli zapalenie miazgi zębowej. Często jest to jedyny sposób na uratowanie zęba i uniknięcie jego usunięcia. Proces ten polega na wyczyszczeniu kanałów korzeni zębowych i komory zęba z zainfekowanej miazgi. W tradycyjnym leczeniu wykorzystuje się specjalną substancję, która niszczy miazgę czyli żywą część zęba, w celu wynerwienia Dzięki tej czynności na dalszym etapie czyszczenia kanałów ból nie jest odczuwalny. Po dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów wypełnia się pustą przestrzeń materiałem biozgodnym. Jeżeli zabieg endodoncji był już wcześniej wykonywany na tym samym zębie, usuwa się pierwsze wypełnienie, a następnie powtarza się całą procedurę. W celu uchronienia zęba przed rozpadem po leczeniu kanałowym zaleca się założenie tzw. koronek, które chronią przed pękaniem spowodowanym rozległym wierceniem.
Innowacyjne technologie pozwalają zminimalizować ból i zapomnieć o nieprzyjemnych doświadczeniach kojarzonych z endodoncją.

KONIECZNOŚĆ ZASTOSOWANIA LECZENIA KANAŁOWEGO
Zapewne zastanawiacie się Państwo czy leczenie kanałowe jest konieczne i czy nie można zastąpić go innym zabiegiem. Jeśli w badaniu diagnostycznym okaże się, że doszło do zapalenia miazgi, wtedy oprócz leczenia kanałowego pozostaje nam wyłącznie nieodwracalne usunięcie chorego zęba, co często wydaje się że jes to szybsze       i mniej bolesne rozwiązanie. Zabieg ten jednak prowadzi do nieodwracalnych i często niekorzystnych zmian ortodontycznych, które mogą stać się przyczyną licznych skutków ubocznych, np. parodontozy. W celu utrzymania równowagi zdrowotnej, po usunięciu zęba zaleca się uzupełnienie braku przez wstawienie implantu – to zaś pociąga za sobą dodatkowe koszty.

BÓL W LECZENIU KANAŁOWYM
Przez lata wokół leczenia kanałowego narosło wiele stereotypów, dotyczących bólu, który towarzyszy temu zabiegowi. Co prawda, według opinii wielu osób, które poddały się takiej terapii, nie należy ona do najprzyjemniejszych, jednak dzięki rozwojowi stomatologii proces takiego leczenia staje się coraz bardziej komfortowy i precyzyjny. Większość zabiegów przeprowadzana jest pod odpowiednim znieczuleniem oraz przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Jeśli zależy Państwu na bezbolesnym zabiegu, zalecamy niezwłoczne zgłoszenie się do dentysty, gdy tylko odczujemy pierwsze, niepokojące dolegliwości.

DOBRE PRZYGOTOWANIE JEST PODSTAWĄ UDANEGO ZABIEGU
Nie wymaga się, aby do zabiegów leczenia kanałowego pacjent był specjalnie przygotowany.W DOMI – DENT jesteśmy nastawieni na komfort naszych Pacjentów,  staramy się jak najlepiej rozpoznać sytuację i określić historię choroby, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni sposób leczenia. Podstawą diagnozy stomatologicznej jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, które przedstawia strukturę i budowę zęba oraz jego kanałów. Konieczne jest także zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia i możliwością występowania uczuleń. Staramy się, aby cały zabieg przebiegał w przyjaznej atmosferze. Szczególnie gdy Pacjent  pierwszorazowo poddaje się leczeniu kanałowemu, istotne jest przekonanie go i udowodnienie, że taki zabieg nie powinien wzbudzać w nim lęku.

Leczenie kanałowe przeprowadza się u dzieci, młodzieży, dorosłych, jak również u osób starszych. Nie ma konkretnych przeciwwskazań wiekowych, chociaż może okazać się, że niekiedy zakończenie leczenia kanałowego trzeba na jakiś czas odłożyć. W przypadku dzieci może to być przyczyna niecałkowitego uformowania się wierzchołka korzeniowego zęba z żywą miazgą. Z kolei u pacjentów starszych może okazać się, że nastąpiło już zamknięcie światła kanału, co uniemożliwia jego opracowanie. Są to jednak znikome przypadki.

POZYTYWNE EFEKTY ENDODONCJI
Poddanie się takiemu zabiegowi w DOMI – DENT często porównujemy do odczarowania strachu przed stomatologiem. Innowacyjne technologie pozwalają zminimalizować ból i zapomnieć o nieprzyjemnych doświadczeniach kojarzonych z endodoncją.
Co więcej, prawidłowo wyleczony ząb, może posłużyć nam jeszcze przez wiele lat. Warto także podkreślić, że w ostatnim czasie popularne stało się wszczepianie nowoczesnych, ale i kosztownych implantów w miejsca chorych zębów kwalifikujących się do usunięcia. Mimo tak nowatorskich technik, nic nie jest w stanie zastąpić naturalnego zęba. Warto zatem zdecydować się na leczenie kanałowe, chociaż przede wszystkim zalecamy profilaktykę, czyli regularne wizyty kontrolne i dbanie o higienę jamy ustnej.