Diagnostyka

 

Diagnostyka w stomatologii pełni podstawową rolę w rozpoznawaniu i określaniu chorób jamy ustnej. Rzetelna i profesjonalna diagnostyka pozwala na prawidłowe podjęcie działań terapeutycznych . W ramach diagnostyki stomatologicznej wykonujemy:panto

Pantomogram – jest to zdjęcie przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz struktur otaczających jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo – twarzowe i częściowo zatoki szczękowe. Na zdjęciu pantomograficznym lekarz może również wykryć zmiany nie dające żadnych objawów takie jak torbiele, korzenie po niekompletnych ekstrakcjach czy zatrzymane ósemki.
Zadaniem pacjenta podczas badania jest ustawienie się przy kolumnie aparatu, emisja trwa kilkanaście sekund a zdjęcie od razu pojawia się na ekranie monitora.

panto2

Cefalometria (diagnostyka ortodontyczna) – Zdjęcie cefalometryczne zwane potocznie

cefalo„cefalo” jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki. Zdjęcie to uwidacznia tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde. Zdjęcie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta ze względu na bardzo małą dawkę promieniowania rentgenowskiego. W celu wykonania rzetelnej diagnostyki i prawidłowego leczenia ortodontycznego takie zdjęcie jest niezbędne. Służy ono również jako dokument ze stanu przed leczeniem oraz po leczeniu.
W DOMI – DENT lekarze wykonują pełną diagnostykę pantomograficzną i cefalometryczną.

radiowizjografia cyfrowa (RVG)

badanie tkanek twardych zęba
badanie stanu dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej
badanie anatomii i funkcji stawów skroniowo – żuchwowych
badanie specjalistyczne: protetyczne, periodontologiczne, endodontyczne