PO PIERWSZE – CODZIENNA HIGIENA
Wielu Pacjentów przychodzących do DOMI-DENT skarży się, że po szczotkowaniu ich zęby nie są idealnie gładkie i sprawiają
wrażenie niedoczyszczonych. Może to być wynikiem nieznajomości skutecznych technik czyszczenia lub źle dobranych przyborów.
Niedoczyszczone zęby narażone są na działanie szkodliwych bakterii, które niszczą ich szkliwo i często doprowadzają do próchnicy. Aby chronić pacjentów, staramy się uświadamiać im, jak ważna jest higiena jamy ustnej, a w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących zmian, zalecamy zabiegi z zakresu higienizacji, czyli usuwania kamienia nazębnego oraz nalotów.
Powszechnie zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, ale nie zawsze jest to możliwe. Dla optymalnej higieny jamy ustnej należy robić to obowiązkowo dwa razy dziennie. Rano, w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust, który wytwarza się w nocy. Wieczorem, aby usunąć nieczystości, które nagromadziły się w ciągu dnia.
Najodpowiedniejsza do użycia jest szczoteczka średnio-twarda i jeżeli stomatolog nie zaleci innej, najrozsądniej jest wybrać właśnie ten typ. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać około 3 minut, niezależnie czy wykonujemy je szczoteczką elektryczną, czy manualną. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na styl życia jaki prowadzimy, czyli na to, co jemy i co pijemy np. jaką ilość kawy lub herbaty wypijamy każdego dnia oraz czy palimy papierosy.
OCENA STANU JAMY USTNEJ
To, w jakiej kondycji jest jama ustna naszych Pacjentów, decyduje o rodzaju zastosowania odpowiedniej terapii. Priorytetem są badania, dzięki którym możemy stwierdzić, jaki jest ogólny stan i wówczas dobrać odpowiednie zabiegi.
Najczęściej pierwszym krokiem jest zbadanie obecności płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Płytka nazębna to odkładający się na zębach miękki nalot, który można usunąć poprzez szczotkowanie. Niestety stosowaniesamych płynów do płukania jamy ustnej nie wystarcza. W początkowej fazie nalot nie jest tak bardzo niebezpieczny, ale lekceważenie go może prowadzić do rozwoju próchnicy. Jego stopniowe osadzanie jest bardzo szkodliwe dla struktury zębów.
Kamień nazębny to już zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje nawet po kilkunastu godzinach od zaniechania szczotkowania. Najczęstszym miejscem jego odkładania są przyjęzykowe części zębów siecznych dolnych i policzkowe powierzchnie zębów trzonowych górnych. Usuwanie kamienia nazębnego jest o wiele trudniejsze niż usuwanie płytki nazębnej, gdyż nie wystarcza już zwykłe szczotkowanie. Kamień nazębny może mieć kolor żółty, brązowy, brunatny, szary, a nawet czarny. Zależy to od trybu życia, jaki prowadzi pacjent.
Usuwanie kamienia nazębnego jak i płytki to efektywne zabiegi, ale zawsze przed rozpoczęciem konkretnej terapii oceniamy stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i stopień jego świadomości odnośnie metod ochrony i pielęgnacji zębów. Jeżeli dostrzegamy,że pacjent ma problemy z utrzymaniem optymalnej higieny jamy ustnej, informujemy jakie działania powinien podejmować, aby odpowiednio zadbać o swoje zęby i dziąsła.
ZABIEGI HIGIENIZACJI STOMATOLOGICZNEJ
Skaling
Piaskowanie
Polerowanie
Fluoryzacja
SKALING – profesjonalne usuwanie złogów kamienia z użyciem ręcznego lub ultradźwiękowego skalera stomatologicznego. Skaler ultradźwiękowy wywołuje zjawisko kawitacji, które z kolei powoduje rozbicie kamienia nazębnego. Z kolei skaler ręczny wymaga już użycia pewnej siły. Zabieg ten zazwyczaj jest wykonywany przed piaskowaniem.
PIASKOWANIE – oczyszczanie tym sposobem odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia, tzw. piaskarki, proszku oraz sprężonego powietrza, które wspólnie uderzając o powierzchnię zęba, rozbijają nalot. Prawidłowo wykonane piaskowanie jest w pełni bezpieczne, a niewielkie podrażnienia, które mogą wystąpić po zabiegu znikają po kilku godzinach.
Skaling i piaskowanie to zabiegi, które wzajemnie się uzupełniają. Najczęściej wykonujemy je podczas jednej wizyty, ponieważ dopiero wspólnie dają najlepsze rezultaty.